Jdi na obsah Jdi na menu
 


Český lev v srdci Moravy

1. 3. 2010

Památník odhalí v říjnu
24.2.2010    Mladá fronta DNES     str. 4    Východní Morava
    ZDENĚK MATYÁŠ   

ZPRÁVY Z MĚST KRAJE Uherské Hradiště, Staré Město a jejich okolí

Uherské Hradiště - Byli prvními, kdo se jen pár dnů po okupaci Československa 15. března 1939 postavili nacistùm. Ilegální odbojová organizace vojáků rozpuštěné československé armády Obrana národa vznikla i v Uherském Hradišti.
 Na počest devíti jejích členù, kteří položili životy za vlast, vznikne letos na podzim na Zeleném náměstí důstojný památník.

„Po rekonstrukci náměstí a úpravě plochy plánujeme jeho odhalení k výročí české státnosti 28. října,“ uvedl starosta Uherského Hradiště Libor Karásek.

Pomník ve tvaru přilby. Na odhalení památníku čekají netrpěliví historici, potomci statečných vojáků, ale i akademický sochař Zdeněk Tománek. Už na podzim roku 2008 totiž dokončil dominantu budoucího pomníku v podobě obří vojenské přilby z původně třiatřicetitunového bloku zeleného pískovce.
 Tománek načrtl i celkový návrh památníku Obrany národa na Zeleném náměstí. Výsledkem má být podoba přilby se zlaceným nápisem, kruh tvořící stupně a v jeho středu mozaika českého lva,“ popsal návrh, po kterém v roce 2007 uherskohradišťští radní s nadšením sáhli.
 Sochař odstranil z obřího bloku více než deset tun materiálu, než vytvaroval přilbu do konečné podoby. Jenže poté přišlo rozčarování. Pùvodně ohlášený termín odhalení ke dni státního svátku 28. října 2007 padl, stejně tak výročí konce druhé světové války v květnu 2008. Obří monolit skončil ve skladu. „Člověka to mrzí, zvláště když práci věnoval více než rok života,“ posteskl si Tománek. Oficiálně město nestihlo včas připravit projekt úpravy náměstí. Podle historičky Slováckého muzea Blanky Rašticové by mělo město s konečnou platností smazat dluh vůči významné odbojové organizaci. „V Hradišti sídlilo krajské velitelství Obrany národa, které se podílelo na řadě významných odbojových akcí. Mezi nejznámější osobnosti patřil například plukovník Štěrba,“ poznamenala Rašticová.
 Gestapu se podařilo Obranu národa rozbít ve dvou vlnách v letech 1940 a 1941. Ztráty odbojovou činnost výrazně ochromily. Jen na jižní a východní Moravě bylo z 830 členů Obrany národa 122 popraveno, 93 umučeno, 8 padlo v přímém boji a 317 skončilo v koncentračních táborech.

***

* Obrana národa Obrana národa byla odbojová organizace sdružující příslušníky československé armády. V Uherském Hradišti vzniklo v březnu 1939 na popud bývalého legionáře Františka Šlerky nejprve oblastní a poté krajské vojenské velitelství. Buòka byla zlikvidována gestapem ve dvou vlnách v únoru 1940 a v dubnu 1941. Památník Obrany národa na Zeleném náměstí bude věnován devíti členùm místní odbojové organizace.

Foto popis| PŘILBA. Sochař Zdeněk Tománek (na snímku) na pomníku pracoval už před třemi lety. Odhalení se památník dočká až letos na podzim.
Foto autor| FOTO: MAFA - JAN KARÁSEK

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jihovýchodní Morava

       Nic proti odbojové organizaci Obrana národa, ctím a vážím si jejich odvahy a nasazení. Ovšem není ten český lev tak trochu zavádějící? Nebojovali snad v této krajské organizaci Moravané? To se sem asi sjeli Češi, aby nám ukázali, jak to s námi myslí dobře........

       Jsem jednoznačně proti symbolu českého lva na památníku. S odstupem let to totiž bude vypadat (nebo už to možná aj tak vypadá), že Moravané naši republiku nikdy nehájili.

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

znak 1.republiky

(Moravský disident, 19. 3. 2010 22:15)

Na památníku by rozhodně neměl být zavádějící malý znak, který neříká vůbec nic a již vůbec ne pravdu, na místě by byl nejspíše střední znak 1.republiky se všemi sympoly zemí tehdejšího ČR.

Re: Lev ne

(obcan-moravan, 7. 3. 2010 20:46)

Taky se mi z toho ježí chlupy ! Snad ještě není pozdě a rozumná petiční akce by pomohla vysvětlit "soudruhům" na radnici v Uherském Hradišti, že ten jejich pomník by přeci jen mohli trošičku poopravit.

Lva ne

(Moravský disident, 7. 3. 2010 15:55)

Jsem proti českému lvu na Moravě,i kdyby existoval český národ odpradávna obývající i moravské úvaly, neměl by k tomuto heraldickému znaku českého krále zastřešujícímu území toliko české kotliny žádný vztah.Buď jsou Češi národem praotce Čecha a tudíž se na Moravě nevyskytují a nebo vznikl v 19.století novodobý český národ nemající ani k praotci, lvu či sv.Václavovi vztah, v tom případě lev patří do mnohem hlubší historie, než je ta po roce 1918.