Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zamyšlení nad pochodem

3. 3. 2010

    Politická strana Moravané uspořádala dne 27.2.2010 svíčkový pochod u příležitosti "výročí moravského národního obrození".

   Kupodivu se tato akce nesetkala s žádnou pozitivní odezvou. Když se nad touto akcí zamýšlím, docházím k závěru, že to byl spíše pitoreskní projev něčeho divného, co v žádném případě Moravě nepomůže.

    Jsem bezpartajní, nikdy sem v žádné straně nebyl a nejsu nakloněný ani na levo, ani na pravo. Hodnotím a zasmýšlím se nad tím jako řadový Moravan a su úpřimně zklamaný.

    Poté co sem si přečetl pár článků z elektronického vydání různých novin a viděl fotky, tak na mě tato akce zapůsobila až odpudivě. Nejsou náhodou fotografie a nic neřešící výkřiky některých představitelů strany Moravané Moravě spíše na škodu? 

    Když se podíváte na fotografie svíčkového průvodu a fotografie se shromáždění DS, nepříjdou vám ty věci až přezpříliš podobné?

ObrazekJako obyčejný člověk bych vás strčil do jednoho pytle s těmahle. Na většinu lidí, totiž pochod vlajkonošů působí spíše jako demonstrace síly a nenávisti, než  jako konstruktivní přístup k řešení věci.

    Také výročí jakéhosi moravského obrození je svátek nic neříkající. Pochopím, když se strana bude prezentovat při Dni Moravy, nebo při svátku patronů Moravy sv.Cyrila a Metoděje, ale je rozumné upínat se k události jako je sčítání lidu, domů a bytů?

 

ObrazekAno, su Moravan a su na to hrdý. Su hrdý na kulturní dědictví po mých předcích, nejenom v oblasti folklóru, ale i ve vědě, v politice, architektuře a vůbec ve všem, co Moravu dělá tak krásnou a svobodnou. Všechno to, co k sobě pojí lidi, jejich dobrosrdečnost a pracovitost. Rozhodně se necítím dobře, když vidím moravské vlajky pochodující ulicemi Prahy v obležení fanatiků z DS, od kterých se promoravské politické strany dostatečně důrazně nedistancovaly. 

    Když sem si koupil moravskou vlajku a celý šťastný sem ju šel ukázat borcům do hospody, někteří mě začli považovat za skinheada, nebo nějakého fašistu. Dalo to chvílu, než sem vysvětlil o čem to je a že opravdu lidé toužící po obnovení moravského cítění nejsou ani skini a ani jiní náckové.

    Daleko rozumnější a pro lidi přínosnější jsou, dle mého názoru , občanské iniciativy spojené s oslavami svátku sv.Cyrila a Metoděje, kteří aktivně vystupují v obcích a městech na Moravě, oslovují zastupitelstva a trpělivě vysvětlují, proč je dobré vyvěsit moravskou vlajku. nepůsobí to dojmem nátlaku a fanatismu, opírá se to o kulturní a historické dědictví.

    Jestliže je nutné v dnešní době tvořit národ, musí být tvořen na základě společných rysů jako sou společná historie, společné zvyky, kultura a jazyk. A tvořit znamená především budovat a lákat. 

     Jak krásné by bylo, kdyby všechna promoravská hnutí uspořádala na Den Moravy oslavy a lidové veselí, kde by mohli vystoupit moravské divadelní soubory a hrát moravské bajky a povídky,  hrála moravská muzika a moravští učenci by mohli pořádat sympózia na téma Morava. Kde by se třeba uskutečnil Moravský pohár v běhu, nebo v cyklistice - prostě něco, co nám tu chybí.

     Pochod je vidět, zcela určitě uspokojí pocity zúčastněných, ale takto se jistě Moravané nebudou prezentovat jako kulturně vyspělý národ, ale spíše jako hrstka fanatiků žijících ve svém vlastním světě. Je to škoda, protože i obyvatelé Brna si tuto akci hodili do jednoho šuplíku s DS. A to je hodně zlé.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: S kašpary ne

(obcan-moravan, 7. 3. 2010 20:42)

Taky nemám nic proti moravským pochodům, ale chtělo by to dělat jinak. Nejen upoutat pozornost, ale vzbudit zájem. A to je sakra rozdíl.

S kašpary ne!

(Jan Lachman, 7. 3. 2010 17:55)

Nemám vůbec nic proti moravským pochodům. Snad i naopak věřím, že mají svůj smysl. Tomu poslednímu dal punc směšnosti opětovný nezájem o věc, ovšem zaviněný jednotlivci, "kašpary", kteří si moravskou stranu zaměňují za léčebnu svých osobních mindráků. Novotného neskutečně přiblblé výroky jsou toho důkazem. Když byl na svou úchylku upozorněn, začal kolem sebe vztekle kopat. Ovšem opět při svém počínání vypadá směšně, neboť při svém běsnění připomíná vztekajícího se osla. Opravdu, předseda k pohledání! Ne,ne, s kašpary ne!

k pochodu

(tony, 7. 3. 2010 15:49)

Snažím se poctivě zůčastňovat moravských pochodů a byl jsem částečně přítomen i na tomhle,určitou podobu z pochody DS ale zaviňují nikoli Moravané ale DS, kteří moravskou symboliku vskutku zneužívajíPoložme si otázkz jak věc působí na člověka z ulice, Co mu poví skandované heslo "Svobodu Moravě", nevyděsí ho? Mě nikoli,byl bych pro vytvoření Svobodné Republiky Čechy v historických hranicích Čech, ale co ten laik z ulice??? Těžko skandovatelný slogan "Moravě její historická práva" nutí posluchače zamyslit, jakáže to jsou práva. Mezi námi je v něm víceméně i ten samostatný stát,protože historie říká toliko společný panovník a ten není...

Re pro pana J.Lachmana

(obcan-moravan, 7. 3. 2010 14:23)

Děkuji za podporu a poděkování. Pod pokličku dění ve straně Moravané nevidím a v zásadě souhlasím s Vaším názorem, že volby ukážou jestli na to jde strana správným směrem.
Mě osobně nejvíc mrzí, že na Moravě v současné době neexistuje politická strana, která má program akceptovatelný pro širokou veřejnost, která by občanům dokázala nabídnout rozumnou alternativu k stávajícím starým a staronovým stranickým "tvářím", která konečně začne řešit to, co Moravu opravdu trápí. Podle mě jde především o řešení podpory zdevastovaného průmyslu a rozvoj zaměstnanosti na Moravě. Samozřejmě za předpokladu, že zároveň bude bojovat za Moravu a Moravany- za zvýšení samosprávy- ve smyslu : nejen povinnosti, ale také práva. Jenomže konstruktivně a především státotvorně, čímž myslím celou Českou republiku. Myslím si že cesty existují a i přes odpor Prahy, by se daly prosadit.
To je ovšem věc politiků, my obyčejní lidé musíme dělat to na co máme a co je potřebné. Třeba v rámci občanských iniciativ, či sdružení - jenže ne na vlně odporu a nenávisti.

Stopy po řádění...

(J. Lachman, 7. 3. 2010 13:38)

Tak vida, i tady řádil. Človíček - "bojovník" za Moravu - který škodí a škodí, jen co "ústa" otevře. Ale zeptejte se jej, kdo vlastmě je, co dělá tak dobrého pro pro svou vlast, kterou se tak rád ohání? Zeptejte se ho na vzdělání, zeptejte se ho, na obec,kde působí. Jak je možné, že byl zvolen za předsedu strany? To už je tato politická strana na tom tak špatně? Jen se ptejte. Pokud vám odpoví, zjistíte pouze, že se jedná o nevyzrálého a zřejmě i silně zamindrákovaného mladíka, který sám neví, kdo vlastně je. A co skutečně umí tento nedovzdělanec? Hrubě urážet a
sprostě urážet! I tady řádil, ale vy si z toho nic nedělejte. Podobné řvouny uznávají pouze primitivní jedinci, ale tu jejich primitivní hloupě nacionalistickou politiku už velmi brzo vezme čert. Volby se totiž kvapem blíží. Morava se nakonec vzpamatuje i bez těchto ubohých individuí. Oni nakonec budou řvát pouze manželkám v kuchyni. Pokud jim to však vůbec dovolí. Vaše rozumné názory stojí za osobní poděkování. A tak Vám děkuji.

Re: pro Jura a Ed

(obcan-moravan, 4. 3. 2010 10:52)

pro Jura: (částečně i pro Ed.)
Su dlouhodobě ve straně zdravého rozumu, nejsu z těch co nic nedělá- to že si nechávám odstup od slepého dogmatizmu politických stran (a tím myslím od všech ODS a ČSSD počínaje) mi ponechává svobodu a nadhled vyjádřit se k čemukoliv bez pocitu politického vazalství.

Souhlasím s vámi, kdyby nebylo aktivních lidí, bylo by zle. Jenže pane, já a můj pocit sounáležitosti k Moravě a hrdost na Moravu a mé národní cítění vůbec nesouvisí s Vámi a ani s žádným pochodem. Ani ste ho ve mě nevybudil vy, nebo politická strana, či občanské hnutí, nebo nějaká poměrně bezzubá akce. Je to zásluha mých rodičů a prarodičů, ti mě vychovali. Stejně tak i já vedu své děti k tomu že nejsou Češi, ale Moravané a že je to vlastně všecko úplně jinak.
Když sem dospěl k závěru, že je potřebné vyhledat lidi stejného přesvědčení, protože čížkování už je v posledních dvou letech neúnosné, a že je potřebné něco dělat, tak sem se dostal na stránky politické strany Moravané.
Bohužel je to jediná moravská a promoravská politická strana, navíc má funkční fórum.

No a pokud já hovořím s lidmi, dokážu jim ve většině případů vysvětlit to co potřebuji. Dokonce i Čechům. Jenže bez pocitu zášti a bez pachuti destrukce.
Ale soudě podle vašich reakcí, asi mě dobře znáte.... když tak srdnatě tvrdíte, že nic nedělám a vezu se na vlně vašeho "úspěchu".

Co se distancování politické strany Moravané od DS, ve kterém sdělovacím prostředku to proběhlo?

tak folklór a držet hubu, jo?

(Jura, 3. 3. 2010 17:16)

Moravané že se dostatečně nedistancovali od DS? To vážený nevíte vůbec nic. Nečtete, neinformujete se, ale soudit, na to jste expert nejpovolanější.
Sám, jak říkáte, neděláte nic. Jste bezpartijní, zato hrdý. Což nic nestojí, hlavně čas, práci a peníze. Jste zadarmo hrdý na to, co vybudovali jiní. Možná byste dokonce chtěl, aby vás za tu hrdost někdo pochválil.
Ujišťuji vás, že kdyby nebylo aktivních lidí, držících povědomí o Moravě při životě, nebylo by o čem debatovat. Čechisté nám doporučují totéž, co vy - věnovat se folklóru, tanečkům, jásání, a samozřejmě oddané lásce k našim českým bratrům a matičce Praze.
Zkuste se zamyslet, qui bono. Proč Morava od té doby, co její osudy řídí Praha, neustále chudne.

trapný článek

(Ed., 3. 3. 2010 16:33)

Vykecej se odrodilče, sedět doma na prdeli a pošklebovat se snaze druhých umám taky. Ovšem dělat to nebudu, byl bych jako ty, pisálku!!!

reakce

(Alda, 3. 3. 2010 15:41)

Asi máš pravdu čeče. Pochodů už bylo dost.