Jdi na obsah Jdi na menu
 


V roce 2009 bylo ve veřejných zakázkách rozdáno 209 miliard korun

16. 3. 2010

 

1.3.2010 Parlament, vláda, samospráva str. 25 Veřejné zakázky

 

 

 

V roce 2009 proběhlo v České republice 8852 veřejných výběrových řízeních, která skončila vítězstvím nějaké firmy nebo fyzické osoby. Zadavatelé veřejných zakázek, mezi kterými byly státní organizace, územní samosprávy i některé soukromé podniky, zaplatili vítězným subjektům celkem přes 209 miliard korun. Tři firmy – Strabag, Eurovia CS a Less & Forest – loni vyhrály více než 100 zakázek v celkové hodnotě 22 miliard korun. Vyplývá to z analýzy databáze Cribis. cz, kterou zveřejnila společnost CCB – Czech Credit Bureau.

 

“Mezi vítězi výběrových řízení byly zastoupeny různé právní formy obchodních společností i fyzické osoby. Vůbec nejvíce výběrových řízení, okolo tří pětin, vyhrály společnosti s ručením omezeným. Akciové společnosti se podílely více než jednou pětinou a fyzické osoby tvořily více než 10 %,” říká Věra Kameníčková, vedoucí analytického oddělení ve společnosti CCB – Czech Credit Bureau, která analýzu připravovala. Ve veřejných zakázkách bylo mezi vítěze rozdáno více než 209 miliard korun, což představuje zhruba 6 % HDP. Téměř čtvrtina z celkové sumy připadla na 20 největších zakázek, z nichž každá stála více než 1 miliardu korun. Hranici 20 milionů korun přesáhlo 17 % zakázek, více než dvě třetiny výběrových řízení naopak tvořily zakázky s cenou do 10 milionů korun. 18 % zakázek mělo cenu menší než 1 milion korun.

Téměř polovina firem zvítězila v roce 2009 ve více než jednom výběrovém řízení. Společnosti Strabag, Eurovia CS a Less & Forest vyhrály více než 100 veřejných zakázek v celkové hodnotě 22 miliard korun, což je více než 10 % celkově rozdělené částky. Vůbec největší objem peněz z vyhraných veřejných zakázek získala společnost Eurovia CS s 12,3 miliardami korun, následovaná firmami Skanska s 12 miliardami korun a OHL ŽS s 11,3 miliardy korun.

Vítězné akciové společnosti měly v 61 % případů veřejně známou vlastnickou strukturu v podobě akcií na jméno a 39 % mělo akcie na majitele. Vítězem se tak ve více než 260 případech stala společnost, jejíž vlastníky nelze ve veřejných zdrojích dohledat. U společností s akciemi na majitele přitom nelze veřejně zjistit, zda zadavatel a vítěz nejsou personálně propojeni.

“Sedm akciových společností, které vyhrály výběrová řízení, bylo do obchodního rejstříku zapsáno buď těsně před koncem roku 2008, nebo až v průběhu roku 2009. V případě společností s ručením omezeným tomu tak bylo u 20 firem. Na 13 firem, které v roce 2009 vyhrály nějaké výběrové řízení, byl naopak ještě loni vyhlášen bankrot. Osm z nich byly společnosti s ručením omezeným, čtyři akciové společnosti a jedno družstvo. Například firma Proma CZ získala 3 zakázky a společnosti Moravia Energo a Stavební podnik Klatovy po dvou,” doplňuje Věra Kameníčková. Dohromady získaly zbankrotované firmy zakázky v celkové výši téměř 109 milionů korun.

Mezi zadavateli veřejných zakázek byly především státní organizace (ministerstva a jejich příspěvkové organizace a státní podniky), územní samosprávy (obce, města, kraje a jejich příspěvkové organizace) a soukromé podniky, které získaly dotaci z veřejných rozpočtů na více než 50 % ceny zakázky. Nejvíce peněz v rámci veřejných zakázek vyplatilo hlavní město Praha (6,2 miliard korun) následované ministerstvem obrany (4,3 miliard korun). Státní podnik Diamo a Lesy České republiky zaplatily více než 3 miliardy korun. Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, Technická správa komunikací hl.m. Prahy, ministerstvo vnitra aministerstvo zemědělství pak zaplatily v rozmezí 2,2 až 2,5 miliard korun. (Pozn.: V případě Prahy se jedná pouze o zakázky magistrátu, nejsou zde započítány veřejné zakázky městských části a dále organizací, které magistrát zřizuje nebo má významný vlastnický podíl.)

 

***

 

Rozdělení vítězných zakázek z roku 2009 podle konečné ceny

Pramen: CRIBIS.cz, CCB – Czech Credit Bureau, a.s.

 

Rozložení veřejných zakázek mezi vítězné firmy

 

 

Pramen: CRIBIS.cz, CCB – Czech Credit Bureau, a.s. Poznámka: Jedná se o procentuální zastoupení firem podle počtu vyhraných veřejných zakázek.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář