Jdi na obsah Jdi na menu
 


Politické spektrum o Moravě

25. 3. 2010

 

V sobotu 13.března v podvečerních hodinách uvedla ČT 2 pořad Politické spektrum, ve kterém je poskytován prostor neparlamentním stranám, které se tak jistým způsobem mohou zviditelnit.

Tentokrát na téma Morava a její postavení v rámci České republiky. Pro přesnost uvedu doslovný citát témat, jak je uvedla ČT na svých internetových stránkách:

“Jaké je postavení Moravy v rámci České republiky? Existují důvody k pocitu nějaké diskriminace? Jak se na vztahy Čechy - Morava dívají nesněmovní politické strany? V Politickém spektru diskutují předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík, Dušan Kučera z SPR-RSČ a předseda Moravanů Jiří Novotný.”

Po odvysílání tohoto pořadu sem si uvědomil, že si zaslouží hlubší zamyšlení než jen komentář k tomu jak si kdo na první pohled stál. A tak sem tento pořad shlédl asi třicetkrát, vyrobil sem z něj MP3 a pouštěl sem si ho znova a znova, abych mohl lépe porozumět všemu co zde zaznělo.

Už výstup “předskokana” pana Jana Rychlíka, historika z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy mě zarazil. Jeho výstup se nesl přesně v duchu hesla “ neznalost vlastních dějin mění občany státu v dobře manipulovatelný houf jedinců, náhodně žijících na jednom území ”

Pan Rychlík začal vysvětlovat dějiny samosprávy Moravy od rakouské monarchie, kde podle něj “byly jakési historické země, které měly samosprávu”, dále pokračoval, že: “toto se netýká pouze Moravy, ale i rakouských- alpských zemí”. Čechy a jejich postavení v této souvislosti jaksi vůbec nezmínil. V další části svého vystoupení potom uvedl: “Morava vždy v rámci českého státu měla zvláštní postavení. Byla jakýmsi polosamostatným a autonomním útvarem.” Ba co víc, v dalších větách jsem se dozvěděl, že celá podstata problému spočívá v zemském cítění, tedy kdo žil v Čechách byl Čech a kdo žil na Moravě byl Moravan. Už chyběla jen věta, že to vlastně všechno byli a sou Češi žijící na Moravě a bylo by to “stoprocentní”. No a že vlastně tu a tam se v krizových chvílích, jako byl rok 1989, objeví snaha o jakési zviditelnění se Moravy v rámci českého státu.

Tento historik byl prokládán vystoupením Jakuba Pernese z občanského hnutí Mladí Moravané, který měl vysvětlit, jak se mladý člověk jako on dostane k moravanství. Bohužel, moravanství vyložil jako ideu a ne jako fakt, který se naštěstí nepodařilo vyhubit. Ale abych byl spravedlivý, Jakub Pernes ve svém vystoupení dokázal velice trefně a otevřeně okomentovat jaké je to procitnutí, když člověk zjistí, že se neučí historii své země- tedy Moravy, ale historii Čech. A závěrem prohlásil to, na co asi Moravané u svých televizorů čekali, že neexistence samosprávy Moravy je nepřirozený stav věcí.

V hlavní části pořadu potom vystoupili hosté, kteří se svou úrovní diametrálně lišili.

Snad nejhůř lze hodnotit pana Dušana Kučeru z SPR-RSČ. Se svým neustálým “ééééééé, že jóó”, byl spíše parodií než oponentem. Jeho úvodní slova, že Morava by měla mít svá práva byla pomocí, ale jen velmi malou. Poté už pojmenoval Moravany jako Čechy. Na webu strany jsem se o něm dočetl, že byl jmenován vedením strany zástupcem pro Moravu. Jak tristní, když ve svém vystoupení věnoval továrnu Philips v Hranicích konkurenčnímu koncernu LG a přestěhoval ho do Olomouce. Jednoduše řečeno, tento člověk neměl k tématu co říci a pořadu samotnému spíše škodil, protože snižoval jeho úroveň. No co dodat k myšlenkovým pochodům člověka ke kterému muselo vydat vedení vlastní strany následující stanovisko:

“Dne 21.11.2009 byl na webu SPR-RSČ uveřejněn článek Dušana Kučery pod názvem "Demonstrace není řešení-státní převrat je řešení".

Z článku jednoznačně vyplývá, že autor vyzývá občany tohoto státu k uskutečnění násilné změny režimu.
Nové vedení strany se jednoznačně od tohoto tvrzení distancuje, neboť pouze parlamentní cestu považuje za řešení.” Takže obrázek si dotvořte sami.

To jiný kalibr byl pan Mgr. Petr Gazdík - lídr kandidátky TOP 09 ve Zlínském kraji, úspěšný komunální politik a starosta obce Suchá Loz, krajský zastupitel za Starosty a nezávislé a předseda Výboru pro zemědělství, životní prostředí a rozvoj venkova ZZK (zdroj web TOP 09).

To že tento člověk má přehled dokázal během vystoupení několikrát. Jeho argumentace se opírala o reálná čísla a co se nefunkčnosti krajů týče, podpořil mnoha konkrétními poznatky zástupce Moravanů. Krásně nesmyslnost krajů demonstroval na příkladu Zlínského kraje. Bohužel, tím také jeho kladné postoje k znovuobnovení moravské samosprávy skončily. Novotného argumenty o diskriminaci Moravy na úkor Čech dokázal shodit jak domeček z karet tím, že jednoznačně diskriminující, co se financování týče, je postavení všech obcí ČR oproti Praze, Brnu, Ostravě a Plzni. Hlavním problémem při případné změně státoprávního uspořádání ČR jsou podle něj výdaje spojené s touto změnou a fakt, že již jsme součástí EU. Tak to byla hodně velká manipulace. Obzvláště v období hospodářské krize je vytáhnutí finanční karty obvyklé klišé, na peníze se totiž budou všichni vymlouvat i v období blahobytu, nehledě na to, že Česká republika je v krizi dvacet let, jen se to podařilo vládnoucí garnituře krásně maskovat. A jeho tvrzení že je Moravan a je ze Slovácka, tudíž je moravský Slovák, taky Čech a Evropan a že se to vlastně nevylučuje mi připadlo jako sbírka politických funkcí, než vyjádření jeho národní identity.

Pan Jiří Svatopluk Novotný pro mne zůstal velkou záhadou. Krom toho, že na webu strany Moravané je uveden jako předseda tohoto politického subjektu, nenašel sem k jeho osobě nic konkrétního.

Jeho vystoupení bylo klidné a vyrovnané, čekal jsem více slovních útoků a hodně vyhraněný postoj vůči Čechům a ČR vůbec. Ale je potřeba říci, že ve svém působení působil velice klidně a přesvědčeně i když moderátor pořadu provokoval jak se jen dalo.

Přesvědčeně ano, ale otázkou a důvodem k hluboké analýze bylo, zda byl i přesvědčivý. A to je jiná kapitola.

Myslím si, že co se přesvědčivosti, tedy skutečného politického vítězství týče, zůstal ve svém vystoupení daleko za možnostmi pořadu. V jeho projevu jsem nenašel, jako neznalý občan ČR, jediný reálný důvod k znovuobnovení samosprávy Moravy. Neslyšel jsem jediný pádný a podložený argument o diskriminaci Moravy. Když se pan moderátor nechal slyšet, že přece Topolánek je taky z Moravy a těch Moraváků je ve vládě spousta, tak co pořád máme? Mělo, dle mého soudu následovat vysvětlení, že ne každý, kdo žije na Moravě je Moravan a že i lidi z Moravy dělají politiku na celostátní úrovni ve prospěch českých zájmů. Což je přece jasný a neoddiskutovatelný fakt. Nic. O tom že tisk, rozhlas a TV na Moravě jsou v rukou Pražských firem a institucí, které provádí nemilosrdnou cenzuru taky nic. Že brněnská redakce ČT už nedělá dabing a dělá to místo nich Praha s výsledkem jazykově spackaným, odporujícím všem “zásadám” Rady pro televizní a rozhlasové vysílání taky nic. Že se ve školách neučíme dějiny Čech a Moravy, ale jen dějiny Čech a trošičku poukázat na rozdílnosti - také nic. Že existuje “česká schizofrenie” v podobě otázky co s moravskou národností, kdy nejsme menšina s výborem na Kocábově ministerstvu a jsme prohlašováni jako součást majoritní společnosti, ovšem bez stejných práv v mnoha oblastech života také nic nezaznělo. Místo toho se výstup smrsknul na obhajobu samosprávy Moravy více – méně z historických důvodů. Neznalému by mohlo připadnout, že je to vlastně součást nějakého folklóru, co si tady pěstujeme.

Klidně bych mohl pokračovat dál, od statutu Prahy nejen jako města a jeho financování, ale i statutu Prahy jako kraje – což sype do pražské kasy další nemalé prostředky, přes sprostotu netisknutí zemských hranic na mapy a posouvání českých krajů stále více na východ, do srdce Moravy, politiku zaměstnanosti, kdy samozřejmě nejvíc nezaměstnaných je na Moravě, přes ono slavné srovnání produkce HDP v porovnání s evropským průměrem, možnostech sportovních klubů a výchově mladých sportovců (kteří zde opravdu nemají zázemí a musí do Čech), včetně rozvoje turistiky, kdy Praha stahuje k sobě všechna umělecká díla a do horských sportovních komplexů je investováno hlavně v Čechách (Jeseníky jsou v tomto směru zapovězeny) a v neposlední řadě Moravskoslezský kraj a jeho problémy se životním prostředím a zamýšlená stavba jaderné elektrárny v okolí Oder (proč nestaví u Plzně, nebo u Prahy? Ušetřili by za dráty...)........... prostě je toho moc a moc. A vše je hmatatelné, doložitelné a páni oponenti by se hodně zapotili při vysvětlování, že to není diskriminace, ale jen pouhá shoda náhod.

Je toho mnoho a každý Moravan ví, co ho pálí a co Morava potřebuje.

Nicméně ne vše bylo špatně. Novotný razantně a jednoduše dokázal rozdrtit názory o českém cítění Moravanů i útok na rozdíl v počtu Moravanů při sčítání lidu v roce 1991 a 2001, přesně popsal propagandu státu při sčítáních lidí. Regiony dokázal také krásně popsat a vysvětlit jejich zhovadilost. Opravdu bravurně dokázal popsat souvislost mezi obyčejným lidským životem občanů Moravy s jejich právním postavením v ČR, což si mnozí Moravané opravdu neuvědomují. Vysvětlil i zánik moravského hnutí a upozornil na plané sliby všech porevolučních vlád.

Zvláštní případ je pan moderátor. Tohoto člověka jsem si až do této doby velmi vážil pro jeho nadhled a nestrannost. Ale po tom, co předvedl v tomto pořadu se mi doslova a do písmene zhnusil. Pošklebky, posměšky, narážky a vrcholem nechutnosti scénka s brýlemi a pokašláváním “ abych dobře ta čísla viděl”, myšleno výsledky sčítání lidu v roce 2001 a Moravskou národnost. Závěrečný veršíček “poznal Moravu zlatou, vínečko..... no vidíte jak my Češi máme Moravu rádi” musel otevřít oči každému zaslepenci. Pěstujte víno, palte slivovici, tancujte a jásejte, ale do politiky se nám neserte, tak by se závěr pořadu dal přeložit do normální řeči. Tento postoj k věci se totiž táhl celým pořadem jako smrad a otravoval. Snižoval úroveň pořadu až na pouhý škvár, exhibici omezence.

Tak jak se u nás říká: vlk sa nažrál a koza zostala celá – o Moravě se mluvilo, ale nic se nemění. Právě to, jak na mne působil celý pořad, kam se nakonec diskutující dostali a nijaký výsledek mne nutí zrekapitulovat si otázky a zda na ně bylo opravdu přesvědčivě odpovězeno.

Jaké je postavení Moravy v rámci České republiky? – takové jako jiných “regionů” (mimo Prahu) v ČR, nic jiného hmatatelného z pořadu nevypadlo.

Existují důvody k pocitu nějaké diskriminace? – ano, pocity existují, existuje pocit nesplněných vládních slibů, vzpomínka na to co bylo a už není, diskriminace všech malých a středních obcí v ČR byla prokázána. Ale Moravy? Nemám pocit že bylo naplno řečeno cokoliv o tom, co se opravdu děje.

Jak se na vztahy Čechy - Morava dívají nesněmovní politické strany? – každá jinak, ale to se přece dalo čekat. Bohudík se panu moderátorovi stalo to, že oponenti se spolu na spoustě věcí shodli a dokonce našli i začátek velice rozumného řešení pro celou ČR, na kterém může Morava jen vytěžit. To řešení je v decentralizaci moci a narovnání rozpočtování obcí do jakéhosi evropského standardu, jak poznamenal pan Gazdík. Otázka zní, kdo se této myšlenky chytí, stane se součástí jeho volebního programu a nakonec volební program promění v realitu, která může odstartovat znovusjednocení Moravy.

 

Takže můj názor – diskuse o všem a o ničem. Ale o Moravě se alespoň mluvilo v celoplošném vysílání a to je dobře, za to je potřeba aktérům pořadu poděkovat.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

SMRT MORAVÁKŮM !

(R., 26. 1. 2014 23:09)

Jen ať táhnou do kanady když se jim v Čechách něco nelíbí! Je to naše země!!! Ne jejich!!! ČECHY ČECHŮM !!!!!!

Poděkování

(občan-moravan, 5. 4. 2010 14:32)

Vážení čtenáři těchto stránek.
Je to jinak, občan-moravan děkuje všem lidem, kteří se zde zastaví, přečtou si a zamyslí se. Jsem rád, že za necelý měsíc provozu těchto stránek zde bylo již víc jak 500 návštěv, pro mne to znamená, že nejsme ztraceni ve vodách demagogií a utopismů. ještě více mi dávají ti lidé, kteří se odváží a napíší svůj názor, nebo okomentují to, co jsem napsal já a je jedno zda kladně nebo záporně. Tito lidé mi dávají důvod hledat další témata.
Takže, jen tak dál. přeji všem vše dobré (Slovy Spartakuse)

Jde jsou fanatici?

(Spartakus, 4. 4. 2010 16:53)

Docelá dobré komentáře a dokonce to jde bez i pominutých diskutérů na radikálních moravských fórech? Že by tady zvítězil rozum? Ahoj, správcovi přeju vše dobré a jen tak dále.

o nedovzdělancovi

(Honza, 3. 4. 2010 15:49)

Pane Lachman jesli chcete vědět více o tom křiklounovi z Manerova najděte si Jura bloguje. Tam má ten Novotný životopis. On ukončil jenom gymnázium. Jinak nedodělal nikdy nic. Správně jste ho odhadl, já navíc říkám, že k tomu že je duševně nemocný, je ještě neskutečně drzý a sprostý. Prostě to co člověk nedosáhl pílí a umem ,dosahuje hulvátstvím, který imponuje podobným individuím. Já už takovou stranu nikdy volit nebudu, ikdyž jsem původem z Moravy. Podle toho duševního chudáčka jsem samozřejmě čechista. Ten blog si přečtěte a budete žasnout co Novotný plodí. Do blázince s ním. Ještě bych Vám chtěl poděkovat za vaše postoje. Se vším jsem se seznámil. Děkuji taky občanu - moravanovi.

Re-Souhlasím

(občan-moravan, 31. 3. 2010 18:18)

Diskuzi jsem si se zájmem přečetl. A musím uznat že místama je to opravdu síla! Nic pozitivního, nic co by mělo hlavu a patu a bylo přijatelné pro širokou veřejnost. Díky za odkaz a komentář k článku. Čekla sem za něj pranýřování a ono je ticho po pěšině. :-)

Souhlasím

(J. Lachman, 31. 3. 2010 17:46)

Ano, s obsahem vašeho článku souhlasím. Mám podobný názor i na celý význam televizní diskuse. Novotný se obvykle při těchto diskuzních setkáních drží zpátky, přesto i tady bylo mírně cítit jeho primitivismus v myšlení a snaha o tlumení vlastní chorobné neurvalosti. Doporučuji Vám přečíst si na e-Moravia diskuzi k článku Zase někde na shledanou. Tam vidíte v plné své nahotě těžkou srážku nedovzdělanosti a jednoduchosti Novotného s názory člověka vzdělaného, inteligentního.