Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hluboké zamyšlení nad Národním obrozením

9. 3. 2010

Moravské národní obrození

 

           Stojíme na začátku nebo konci národa Moravanů a jeho obrození?

Na tuto základní otázku nelze jednoduše odpovědět, jelikož záleží na Moravanech samotných a hlavně na práci buditelů. Každopádně jsem z hloubi duše přesvědčen, že rok 2010 je rozhodujícím pro práci a rok 2011 je rokem sklizně. Pro další existenci národa Moravského nejsou a nebudou důležité výsledky voleb do poslanecké sněmovny parlamentu ČR, ale volby komunální. A že jasným signálem pro mnohé obyvatele České republiky bude pro ignoraci, či uznání Moravanů jako národa, sčítání lidu v roce 2011. A samozřejmě také naše práce a postoje obyvatelstva.           

Strávil sem čtrnáct dní na internetu a procházel jsem mnohá diskusní fóra, články o historii, či současnosti Moravy. Dokonce sem si v sobotu stoupl před Alberta v Přerově a provedl malý reprezentativní sociologický průzkum (50 respondentů). Zhrozil sem se. Jak můžeme dnes hovořit o skutečném Moravském národě? Jak se můžou někteří lidé ohánět “národním obrozením”? Proč si lžeme?

 

Čemu že se Češi smějí?

1. Moravský národ? Neexistoval a neexistuje.

2. Politická strana Moravané je vnímána jako recesistická, nebo (a to v tom horším případě) jako extrémistická, která je obalena hrstkou pomatenců.

3. Nikdo pořádně neví co vlastně ti Moraváci pořád chtějí. Krom toho, že na většině fór se tzv.Moravané neustále poměrně nenávistně vyhraňují proti Praze obecně, Pražákům a Čechům.

4. Moravané, potažmo Moravský národ (pokud jej některý osvícenější člověk uzná) je vnímán jako separatistický, který usiluje o destrukci České republiky zevnitř.

5. Historická fakta nikdo nezná, nebo jsou pokroucena.

6. Moravanství se pěstuje v okolí Brna, maximálně je to otázka Jihomoravského kraje.

           Tak to jsou v krátkosti výsledky mého internetového bádání. Pominu-li názory některých pomatencú a nacionalistů z řad Čechů - nemají tak trochu ti lidé pravdu? A kde je zakopaný pes?

           Pokud použiji rétoriku politické strany Moravané, tak toto je výsledek bezmála dvacetiletého trvání “národního obrození” na Moravě. A musím,ač nerad přiznat, že do značné míry mají pravdu.

           Moravané v minulosti sami neměli důvod a snad ani snahu utvořit svůj vlastní národ. Morava byla vždy svobodná a jednotlivé části venkova Moravy se vyvíjely nezávisle na ostatních. O tom svědčí různé zvyky a nářečí, přetrvávající vědomí příslušnosti k Hanákům, Valachům nebo třeba k Slovácku. Na jednu stranu je to nádherné, protože právě toto udělalo Moravu tak kulturně bohatou. Zároveň však nejednotnou. Tato nejednota přetrvává dodnes. Když Češi začali své národní obrození, vyrukovali s bájemi o praotci Čechovi, Přemyslu oráči, kněžně Libuši. Opřeli se o zjednodušený výklad dějin v čele s Janem Husem, Žižkou, nebo sv.Václavem. Pod tlakem takovýchto vzorů se dokázali jasně identifikovat Jihočeši stejně jako Chodové a nadchnout se myšlenkou české jednotnosti.

           Naproti tomu, my nabízíme chyméru o tom, co Morava byla a vidinu samostatnosti s vyhlídkou na další zatěžování lidí spisovnou moravštinou, nebo je nudíme neustálými odbornými výklady dějin Moravy. Žádný vzor, nic chytlavého, nic co by mohl prostý člověk doma přečíst svým dětem. Nic jednoduchého a jasného, co by lidi spojilo napříč celou Moravou.

           Politická scéna na Moravě kopíruje celorepublikové “hity” v čele s ČSSD, ODS, KSČM a podobně. Není se čemu divit. Jediná Moravská strana nenabízí obyvatelům na Moravě žádnou alternativní cestu vedoucí k řešení jejich každodenních problémů. Píšu záměrně o obyvatelích Moravy, protože na Moravě žijí lidé, kteří se hlásí k české národnosti a představa budování Česko- Moravských hranic a separace Moravy z České republiky pro ně opravdu nenabízí nic zajímavého. Jsem přesvědčen, že v současné době to neosloví ani hromadu Moravanů. Potřebujeme politickou stranu úspěšnou v krajských volbách s životaschopným programem pro širokou vrstvu obyvatel. Na PSP ČR ještě nedozrála doba a kandidatura do těchto voleb je mrháním peněz a lidských zdrojů.

           Častou otázkou je co vlastně ti Moravané chtějí. Mluvím s mnoha Čechy, kteří pocházejí z Plzně, Pardubic a já nevím s kama ještě. Mnoho z nich si myslí, že chci zase Velkou Moravu a proto su Moravan. Je to samozřejmě omyl. Ale co si tito lidé můžou myslet, když se mnozí tzv.Moravané ohánějí pojmem “uchování kultury a tradic”, který je pro ně ve skutečnosti jen prázdný pojem, protože o folklóru, lidových tradicích a zvycích nechtějí ani slyšet a reagují na ně víc jak podrážděně. Většinou je toto tvrzení následováno samostatností, svobodou pro Moravu. A ruku na srdce, který Moravský, ale opravdu Moravský zvyk, nebo tradici znáte a dodržujete? Jste v hloubi duše přesvědčeni, že samostatnost Moravy nebude zneužita k prospěchářství a korytářství? Ve skutečnosti nás mnozí prostořecí jedinci staví do role nenávistných a věčně obvyňujících uplakánků, kteří se motají v začarovaném kruhu. Ne, vážení. To nám nevzali Češi, nebo Pražáci. To sme si nechali vzít, mnohdy dobrovolně v návaznosti na probíhající historické události, za to si můžeme sami. Neplačme a neobvyňujme z našich neúspěchů jiné. Co se stalo, stalo se. Dnes je dnes a musí se s tím každý smířit. Až se s tim všichni vyrovnáte- pak můžete jít dál. Do té doby se budete motat v začarovaném kruhu nenávisti a frustrace.

           Snad největší hloupost je budování národa na základě vidiny samostatnosti, nebo samosprávy, která samotná nic nevyřeší. Cožpak jste se pánové a dámy dostatečně nepoučili z období let 1991 až 2001? Právě marné naděje spousty lidí při sčítání lidu v roce 1991 a následné vystřízlivění v roce 2001 jsou odkazem se kterým se pereme dodnes a všem posměváčkům dávají do ruky mocný klacek, otázku, kam se poděl milión Moravanů. Navíc snahy mnoha lidí, kteří poctivě pracují na vzniku moderního Moravského národa trpí, protože na základě chování několika hlasitých křiklounů jsou nemilosrdně označeni separatistickou nálepkou a mnohdy jim to znemožní dále pracovat.

 

A co s toho plyne?

           Jsme nejednotní, roztrhaní, bez nápadu. Nepracujeme pro širokou veřejnost. Nejsme schopni si přiznat, že jsme menšinou ve vlastní zemi. Trpíme mindrákem minulosti, který nás svazuje a nepustí vpřed. Nepoučili sme se z dějin jiných národů. Sedíme, nimráme se v minulosti, pláčeme a nepracujeme pro národ a vlast tak jak bychom mohli a tak jak pracovat musíme.

           Chceme li úspěšně pokračovat v boji za národ, musíme obnovit, respektive zřídit spolkový život a zájem o něj. Promoravská občanská hnutí musí být hybnou silou a záštitou pro různé spolky a organizace. Musí vyjít mezi lidi a hlásat. Naši učení lidé a historici se musí jedou a provždy shodnout na jasných dějinách. Potřebujeme vzory, musíme ukázat lidem úspěšné Moravany v historii, ale i v současnosti.

           Musíme pracovat tak, aby práce byla vidět, nejen slyšet.

           Jsem si vědom toho, že tento článek je velmi kritický a taky sebekritický. Chtěl sem ho tak napsat, aby naši lidé věděli. Ti kterých se dotkne a vezmou si ponaučení, budou odměněni, protože se oprostí od negativismu. Něktrrým to napoví, jak pracovat jinak. Nějterých se dotkne a budou mi zde nadávat a osočovat mě. I na to jsem připravený. Chtěl sem napsat holou pravdu, pravdu jak ji vnímám já, ajo řadový kus. Doufám že se mi to aspoň trochu povedlo.

 

           Závěrem bych chtěl poděkovat všem lidem, všem Moravanům, za to že sou. Chci poděkovat podtrhnout práci těch bezejmenných, kteří jménem Moravanů pracují na obecních úřadech, pěšáků, kteří trpělivě po celé republice vysvětlují a hovoří s lidmi. Občanským iniciativám a hnutím, za jejich každodenní práci ve prospěch Moravy. Zvláště pak lidem kolem e-Moravia, snad jediných kulturních internetových stránek o Moravě. Obrovitánský dík patří také lidem, kteří dokázali Moravu a Moravany dostat na mapu Evropy a bojují za nás při EU. Jsou to nemalé úspěchy. Lidi díky.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Novotného vystoupení

(Jan Lachman, 14. 3. 2010 20:21)

Děkuji, tak trochu jsem s tím i počítal.

Re:Názor

(občan-moravan, 14. 3. 2010 20:16)

Zdravím,
teď v této chvíli už si tento pořad pouštím asi po dvacáté a dělám si opravdu hlubokou analýzu toho jak který účastník vystupoval, popřípadě jak kdo reagoval a co jeho reakce ve skutečnosti znamenala a to nejen předsedy ps Moravané, ale také a řekl bych hlavně pana moderátora. Článek připravuji a určitě k němu zde bude komentář k vidění a okomentování od čtenářů.

Názor

(Jan Lachman, 14. 3. 2010 19:04)

Docela by mě zajímal Váš názor na televizní vystoupení Novotného v televizi. Jedni chválí až do nebe, druzí se k tomuto vystoupení stavějí kritičtěji. Samozřejmě i já sám zujímám určité stanovisko, rád bych je konfrontoval s vaším.

Re: Moravané

(obcan-moravan, 13. 3. 2010 21:36)

Těch 5 minut je čas práce pro Moravu a Moravany, kterou bych rád denně požadoval od lidí co se ozvou. Netýká se to Tohoto článku.
Toto zamyšlení jsem napsal ze svých osobních pohnutek, jak to cítím já a pokud to jiní lidi chápou jinak a chtějí diskutovat - naděje žije. Právo vyjádřit své pocity má každý, pokud si myslíte, že nemám pravdu, zveřejněte svou. Oslovte ostatní, pobuřujte jiné, jako jsem já pobouřil Vás.
Co se zbytku týče, díky za Váš kontakt a snahu si se mnou pohovořit- já vám současně s touto odpovědí zasílám e-mail, kde vám o své osobě zdělím vše co potřebné jest, i když nevím zda mé jméno souvisí s tím, zda věci myslím opravdu Moravsky.
Jinak díky za reakci.

Moravané

(Pavel Dohnal, 13. 3. 2010 19:29)

Vážený pane,
máte v popisu současného povědomí moravanství obyvatel Moravy v mnohém pravdu, v tom podstatném se ovšem mýlíte. Ten omyl jspočívá v analýze příčin tohoto stavu. Od roku 2000 jsem byl u všech promoravských občanských i politických aktivit, které směřovaly k obnovení identity Moravy. Pro sdělení osobní zkušeností poznaných příčin si na Vás udělám mnohem víc než Vámi uváděných 5 minut. Poprosil bych Vás o jedno. My Moravané nikdy nejednáme anonymně, zvěřejněte prosím na těchto webových stránkách Vaše celé jméno a kontakt, abychom získali pocit, že Vaše aktivita je moravsky upřímná.Pokud jsem tyto udaje přehlédl, omlouvám se.
Ing.Pavel Dohnal, +420 731 495 630, dohnal@moraviaconsult.eu

Re: pro J.Lachman

(obcan-moravan, 12. 3. 2010 9:34)

Díky za upozornění na překlep... bylo jich tam víc.

Nemám v úmyslu upozorňovat lidi kteří nevidí realitu, žijí ve své uzavřené představě, kterou nehodlají za žádnou cenu opustit. Moje zamyšlení je postaveno na faktech. Je pro lidi, kteří si chtějí udržet přehled, ne se slepě a demagogicky držet mýtů. Ale myslím, že někteří lidé co chodí na fórum PsM to už četli. Jen se nevyjadřují.

Dejte o sobě vědět.

(J. Lachman, 10. 3. 2010 20:23)

Proč nedáte upoutávku na váš článek do diskusního fora třeba PsM? Nebudete stačit reagovat a mnoho se na sebe dozvíte. Třeba se dostaví i hlavní "žralok". Opravte si chybu v nadpisu - huluboké.